Pastāstīsim kā pagatavot gaļu – no senām metodēm līdz neparastām marinādēm ar granātābolu sulu un tomātu biezenī
Kā izvēlēties gaļu šašlikam. Cūkgaļa – labāk ir dot priekšroku griezumam no kakla daļas vai jostas daļas (no liemeņa aizmugures daļas). Svaigai cūkgaļas kaklam jābūt gaiši rozā krāsā.
Liellopu gaļa. Izvēlieties liellopa gaļas aizmuguri vai, vēl labāk, teļa gaļu. Jaunā gaļa noteikti izrādīsies maiga un sulīga.
Aitas gaļa. Pērciet jostasvietu un, protams, jo jaunāks jērs, jo maigāks un garšīgāks būs šašliks. Svaiga liellopa un jēra gaļa nedrīkst būt tumšāka par aveņu krāsu. Vistas gaļa. Sausu krūts gaļu labāk neņemt, bet priekšroku dot stilbiņiem, augšstilbiem un spārniem. Tās jācep uz grila, nevis uz iesmiem.
1. Klasiskā marināde ar etiķi un sīpoliem
Marināde ar sīpoliem un etiķi ir viena no populārākajām šašlikiem. Šī šašliku marināde ar minimālām sastāvdaļām bija populāra un joprojām ir viena no iecienītākajām. Etiķis mīkstina gaļu, tāpēc šī metode ir lieliski piemērota cūkgaļai. Sastāvdaļas: 2 kg gaļas; 4 gab. sīpoli; 200 ml 6% etiķa; sāls un pipari pēc garšas.
Sīpolu sagriež pus gredzenos – tam jābūt daudz, apmēram pusei no gaļas daudzuma. Sīpolu apkaisa ar sāli un pipariem. Pievienojiet 6% etiķa. Trešdaļu sīpola liek marinādes traukā un viegli piespiež, lai izdalās sula. Šašliks marinēsies kārtās, tāpēc neliek visus sīpolus uzreiz.
Sīpolam virsū liek daļu sasmalcinātas gaļas. Gaļu pārklāj ar sīpoliem virsū. Un tā pārmaiņus kārto, līdz beigsies sastāvdaļas (augšējai kārtai jābūt sīpoliem līdzīgai). Neaizmirstiet izspiest sīpolu, lai izspiestu sulu, un pievienot gaļai nedaudz sāls. Saspiediet gaļu ar marinādi.
Vislabāk šo marinādi ielikt ledusskapī uz nakti. Ja pietrūkst laika, mīkstajai gaļai pietiks ar 2 stundām. Šašlika marinēšanai izvēlieties emaljas vai stikla traukus. Alumīnija trauku labāk neizmantot, jo gaļa var absorbēt metālu oksīdus un iegūt raksturīgu garšu.
2. Marināde ar minerālūdeni
Gāzēts ūdens mīkstina gaļas šķiedras, padarot to sulīgāku Šī metode ir piemērota ātrai marinādei jebkurai gaļai – tikai pāris stundas, un šašliks var tikt cepts. Sastāvdaļas: 3 kg gaļas; 1 kg sīpolu; 1,5 ēd.k. sāls; 1 ēd.k. garšvielas pēc izvēles; 0,5 l minerālūdens.
Sīpolu nomizo un sagriež pus gredzenos. Sīpolu liek traukā, kur tiks marinēts šašliks. Sāli un piparus sīpolus un pēc garšas pievienojam garšvielas (piemēram, kaukāziešu garšaugus, adžiku, papriku, baziliku). Ar rokām vai smalcinātāju viegli piespiediet sīpolu un garšvielas, līdz tie izdala sulu. Pievienojiet sīpolam minerālūdeni. Gaļu sagriež gabaliņos un pievieno marinādei. Rūpīgi samaisiet. Gaļu vajadzētu marinēt vismaz 2 stundas.
3. Vidusjūras marināde
Vidusjūras marinādes recepte piemērota jebkurai gaļai .Viena no dārgākajām marinādēm (satur kaperus un olīveļļu) patiks eksperimentu un tomātu cienītājiem. Sastāvdaļas: 3 kg gaļas; 1 l biezenī vai sasmalcinātu tomātu savā sulā; viena citrona sula; 70 g cukura; 1 ēd.k. kaperi; 5 ķiploka daiviņas; 100 g svaiga bazilika; 100 ml olīveļļas; sāls un pipari pēc garšas.
Traukā, kurā marinēsiet šašliku, samaisiet tomātu maisījumu, cukuru un kaperus. Sasmalciniet vai rupji sasmalciniet ķiplokus un pievienojiet to tomātiem. Rupji saplēš bazilika lapiņas un pievieno marinādei kopā ar olīveļļu, sāli un pipariem. Rūpīgi samaisiet. Pievienojiet masai gaļu un marinējiet vismaz 6 stundas.
4. Marināde ar sojas mērci
Sojas mērce vienlaikus mīkstinās un sālīs gaļu. Šī aromātiskā marināde ar sojas mērci ir piemērota jebkurai gaļai, taču vislabāk tā sader ar cūkgaļas un putnu gaļas šašliku. Sastāvdaļas: 3 kg gaļas; 3 gab. sīpoli; garšvielas (koriandrs, kūpināta paprika, melnie pipari, pikanti); 200 ml sojas mērces; 100 ml rafinētas eļļas.
Sīpolu sagriež pus gredzenos un sajauc ar gaļu. Sajauc tējkaroti garšvielu (koriandrs, kūpināta paprika, pikanta). Pievienojiet tos gaļai un apkaisiet ar pipariem. Pievieno sojas mērci. Sāls nav jāpievieno, jo sojas mērce ir sāļa pati par sevi. Rūpīgi samaisiet gaļu. Gaļu liek ledusskapī uz 1,5-2 stundām. Pievienojiet gaļai 100 ml rafinētas eļļas: tā apņem gaļu un cepšanas laikā saglabā sulīgumu.
5. Kefīra marināde
Kefīra marinādē ceptas vistas kājas izrādās maigas un sulīgas. Kefīra marināde ir lieliski piemērota vistas vai tītara šašlika pagatavošanai. Cietākai gaļai (piemēram, cūkgaļai) būs nepieciešams ilgāks gatavošanas laiks, nekā noteikts receptē. Sastāvdaļas: 2 kg vistas stilbiņi vai ciskas; 500 ml kefīra 3,2%; 1 tējk. saldā paprika; 1 tējk. citrona miziņa; 3-4 ķiploka daiviņas; sāls un pipari pēc garšas.
Marinādes traukā ielej kefīru. Pievienojiet garšvielas (piemēram, saldo vai kūpinātu papriku), citrona miziņu, kaltētu vai svaigu ķiploku, sāli un piparus pēc garšas. Ielieciet vistu marinādē un samaisiet. Šašliku var pagatavot vismaz 2 stundu laikā. Vistu stilbiņus vai ciskas visērtāk cept nevis uz iesmiem, bet gan uz grila. Cik ilgi jāmarinē šašliks? Šajā jautājumā ir dažādi viedokļi. Ir receptes, kas ļauj apcept gaļu pat 2 stundās, bet parasti marinēšana aizņem apmēram 4 stundas. Lai gaļa būtu sulīga un pareizi marinēta, vislabāk to atstāt marinādē uz nakti ledusskapī.
6. Kivi marināde
Kivi marināde lieliski piemērota cūkgaļas kakla šašlikam. Neparasta marināde ātri sagatavos gaļu cepšanai. Pateicoties kivi, šašliks marinējas tikai 1-2 stundas. Noteikti nedrīkst to atstāt ilgāk, pretējā gadījumā gaļa izjuks un nebūs garšīga, bet gan miltaina. Šo recepti iesaku izmantot, kas steidzami gribat pagatavot mīkstu gaļu cepšanai, tā būs gatava jau pēc stundas. Sastāvdaļas: 1,5 kg cūkgaļas; 5 gatavi kivi; 2 sīpoli; bārbekjū garšvielas (varat izmantot savas iecienītākās garšvielas); sāls un pipari pēc garšas.
Sagrieziet sīpolu pus gredzenos, ievietojiet to traukā un sasmalciniet ar rokām, lai atbrīvotos no sulas. Sagriezto gaļu ievietojiet traukā.
Nomazgājiet un nomizojiet kivi. Sagriež tos šķēlēs un saspiež traukā ar gaļu vai vienkārši sakapā ar blenderi un gaļai pārlej kivi biezeni, kārtīgi samaisa. Gaļu šajā marinādē var pagatavot tikai 1–2 stundās, tiešām ne ilgāk.
Lasi vēl: Salātu “Mimoza” neparastā versija ar krekeriem
7. Grieķu marināde ar jogurtu
Grieķu marināde ar jogurtu padarīs jebkuru šašlikam paredzēto gaļu sulīgu un maigu. Jogurtam ir viegls skābums un tas labi der marinādei. Īpaši sulīgs šašliks būs, ja gaļu marinādē uz nakti paturēsi ledusskapī. Sastāvdaļas: 1 kg gaļas; augu eļļa; 1 burciņa nesaldināta jogurta; oregano; malti pipari un sāls pēc garšas.
Gaļu sagriež mazos gabaliņos, liek traukā, pievieno nedaudz augu eļļas, samaisa. Tvertnē ar gaļu pievienojiet jogurtu. Pievieno garšvielas (oregano (raudeni), piparus un sāli pēc garšas) . Marinē atkarībā no gaļas stingrības – pannu ar marinādi labāk likt ledusskapī uz nakti.
Lai šašliks būtu sulīgs un cepot uz gabaliņiem veidotos ēstgribu garoziņa, jebkurai marinādei pievieno nedaudz rafinētas eļļas.
8. Koriandra marināde
Šašlikam labāk izvēlēties jauno jēra gaļu. Jo vecāka, jo specifiskāka būs ēdiena smarža un garša. Ne visiem garšo jēra gaļa. Taču pareizi marinēts šašliks ar daudzām garšvielām noteikti padarīs mīkstu pat ne “jaunāko” gaļu. Sastāvdaļas: 1,5 kg jēra gaļas; 1 liels sīpols; 4 ķiploka daiviņas; 1 ķekars svaigu pētersīļu; 0,5 tējk. žāvētas koriandra sēklas; 1,5 tējk. ķimenes; 1 ēd.k. malti sarkanie pipari; 4 ēd.k. etiķis; sāls pēc garšas.
Sīpolu sagrieziet gredzenos, smalki sagrieziet pētersīļus un ķiplokus. Jēra gaļu sagriež mazos gabaliņos. Visas sastāvdaļas sajauc traukā, pievieno garšvielas (ķimenes, piparus, etiķi, sāli). Rūpīgi samaisiet. Atstājiet jēru marinēties 12-18 stundas ledusskapī.
9. Granātābolu marināde
Granātābolu marināde ir piemērota liellopu, cūkgaļas un jēra gaļai. Granātābolu marinādei var izmantot svaigi spiestu sulu vai veikalā nopērkamo sulu. Šī recepte patiks tiem, kas vēlas izmēģināt jaunu šašlika gatavošanas veidu. Sastāvdaļas: 5 kg gaļas; 500 ml granātābolu sulas; 50 ml sojas mērces; 1 tējk. karijs; 1 tējk. žāvēts baziliks; 0,5 tējk. malti melnie pipari; sāls pēc garšas.
Marinādes traukā ielej granātābolu sulu. Pievienojiet tam sojas mērci. Pievienojiet garšvielas (kariju, baziliku, piparus, sāli) un labi samaisiet marinādi. Ievietojiet tajā gaļu un vēlreiz samaisiet. Marinējiet gaļu 2–3 stundas. Jēra gaļu šajā marinādē labāk nemarinēt. Ļaut gaļai “atpūsties” 30-40 minūtes, pirms savērt to uz iesmiem.